T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KAHRAMANMARAŞ HAVALİMANI

​​​​​​

Engelli Yolcu Kolaylıkları


Engelli Yolcu Kolaylıkları...

Havalimanımızdaki levhalar kolaylıkla okunabilecek uygun ebat ve karakter kullanılarak hazırlanmıştır.

Havalimanımızda yönlendirme levhaları herkesin görülebileceği yüksekliktedir.

Havalimanımızdaki levhalar kolaylıkla okunabilecek uygun ebat ve karakter kullanılarak hazırlanmıştır.

Havalimanımız yönlendirme levhaları kolay okunabilirlik için ışıklı olarak tasarlanmıştır.

Havalimanımız terminal giriş ve çıkışında bulunan engelli rampası tekerlekli sandalyeli engelli vatandaşların çok rahatlıkla ulaşılabilirliğini sağlayacak şekilde tasarlanmış ve kavşak noktası bulunmayıp, buradaki eğim % 6'dır.

Havalimanına gelen ve kısa sürede terminale ulaşmayı hedefleyen engelli yolcuların otopark sahasından rahatlıkla terminale geçmelerini teminen en yakın alan seçilmiş olup, engelli vatandaşlara ayrılmış 2 adet park alanın her biri 390 cm genişliktedir. Engelliler için tahsis edilen bu otopark alanlarına, diğer yolcuların park etmemeleri için uyarı levhası asılmıştır. Engelli otopark alanına engelli yolcuların iletişim kolaylığı açısından engellilerin ulaşabileceği yükseklikte dahili ve harici telefon tesis edilmiştir.
 
Havalimanı terminal binası girişlerinde basamak/kaldırım bulunmayıp, giriş bölümlerinde %6 eğimli rampa kolaylığı mevcuttur.

Havalimanımız terminal binası giriş kapıları fotoselli kayar kapı özelliğinde olup, açıldığında 160 cm genişliğe sahip olduğundan, iki koltuk değneği taşıyanlar, bir yardımcıyla ilerleyebilenler veya akülü araçla ilerleyebilenler için rahatlıkla geçiş imkânı sunmaktadır.

Havalimanı terminal binası girişlerindeki kaldırım bölümlerinde %6 eğimli geniş yüzeyli rampa kolaylığı mevcuttur.

Havalimanımız terminal binasına geçiş koridorlarında görme engelli yolcular için hissedilebilir yüzeyler mevcuttur.

Hissedilebilir yüzeyler fark edilebilmesi için sarı renklidir.
 
Havalimanımız içinde ve dışında yönlendirme levhaları mevcut olup, görme engelli vatandaşlarımızın bina içerisinde yön bulmalarına yardımcı olmak amacıyla Breille Alfabesi ile tasarlanmış kabartma vaziyet planları ve uyarıcı levhalar bulunmaktadır.
 
Havalimanımızda check-in işlemleri için kullanılan bankolardan 1 adedinin ebatları engelli vatandaşların kullanımına uygun boyutta modifiye edilmiştir.

Havalimanı Müdürlüğümüz danışma ofisi ve bilet satış noktası özürlü insanların rahatlıkla kullanabileceği fiziksel özelliklerdedir.

Terminal binası yolcu bekleme salonu içerisinde yeterli miktarda dinlenme koltuğu mevcuttur.

Havalimanımız terminal binası içerisinde bayan ve erkekler için birer adet olmak üzere toplam 2 adet standartlara uygun engelli WC mevcuttur.

Havalimanımız terminal binası içerisinde bayan ve erkekler için birer adet olmak üzere toplam 2 adet WC içerisinde yardım ve acil çağrı butonu mevcuttur.

Havalimanımızda yer hizmeti kuruluşu Çelebi Hava Servisi tarafından engelli yolcuların uçağa biniş ve inişlerinde yardımcı olmak üzere kullanılan 1 adet Ambulift aracı mevcuttur.

Havalimanı Müdürlüğümüzde engelli yolcular için belirlenmiş olan otopark ve terminal arasındaki geçiş noktalarına, araçlar tarafından dikkatli geçiş yapmaları yönünde gerekli uyarı levhaları yapılarak ilgili yerlere konulmuştur.

Havalimanı Müdürlüğümüz terminal binasında engelli yolcuların kullanabilmesi için dahili ve harici telefonlar mevcuttur.

Terminal binasında bir adet büfe-kafeterya bulunmakta olup, herhangi bir ulaşım zorluğu bulunmamaktadır.
 
Havalimanı Müdürlüğümüzde engelli yolculara yardım edecek olan genel kabul görmüş yardım köpeklerine ilişkin özel dinlenme alanı olarak belirlenen yere köpek kulübesi konulmuştur.

Havalimanı Müdürlüğümüzde engelli kişiye refakat eden bir kişinin yardımcı olması durumunda, bu kişiye havaalanı içerisinde, uçağa binişte ve uçaktan inişte Yer Hizmetleri görevini yürüten Çelebi Hava Servisi tarafından gerekli hizmet verilmektedir.

Havalimanı Müdürlüğümüz ve Havalimanımızda görev yapan Kurum/Kuruluş personelinin katılımı ile 19.07.2012 tarihinde Engelli Yolculara Davranış Eğitimi düzenlenmiş ve Engelli Yolculara Hizmet verecek olan 16 personele Ağustos 2012 tarihinde Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından 120 saatlik İşaret Dili Eğitimi verilmiştir.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü