T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KAHRAMANMARAŞ HAVALİMANI

​​​​​​

Engelli Yolcu Kolaylıkları


Engelli Yolcu Kolaylıkları...

- Havalimanımızdaki levhalar kolaylıkla okunabilecek uygun ebat ve karakter kullanılarak hazırlanmıştır.

- Havalimanımızda yönlendirme levhaları herkesin görülebileceği yükseklikte, uygun ebat ve karakter kullanılarak hazırlanmış olup kolay okunabilmesi için ışıklı olarak tasarlanmıştır.

- Havalimanımız terminal giriş ve çıkışında bulunan engelli rampası tekerlekli sandalyeli engelli vatandaşların çok rahatlıkla ulaşılabilirliğini sağlayacak şekilde tasarlanmış ve kavşak noktası bulunmayıp, buradaki eğim % 6'dır.

- Havalimanımıza gelen ve kısa sürede terminale ulaşmayı hedefleyen engelli yolcuların otopark sahasından rahatlıkla terminale geçmelerini teminen en yakın alan seçilmiş olup, engelli vatandaşlara ayrılmış 5 (beş) adet park alanın her biri 390 cm genişliktedir. Engelliler için tahsis edilen bu otopark alanlarına, diğer yolcuların park etmemeleri için uyarı levhası asılmıştır.

 
- Havalimanımız terminal binası giriş kapıları fotoselli kayar kapı özelliğinde olup, açıldığında 160 cm genişliğe sahip olduğundan, iki koltuk değneği taşıyanlar, bir yardımcıyla ilerleyebilenler veya akülü araçla ilerleyebilenler için rahatlıkla geçiş imkânı sunmaktadır.

- Havalimanımız terminal binası içinde görme engelli yolcular için hissedilebilir yüzeyler mevcuttur.
 
- Havalimanımız içinde ve dışında yönlendirme levhaları mevcut olup, görme engelli vatandaşlarımızın bina içerisinde yön bulmalarına yardımcı olmak amacıyla Breille Alfabesi ile tasarlanmış kabartma vaziyet planları ve uyarıcı levhalar bulunmaktadır.
 
- Havalimanımızda check-in işlemleri için kullanılan bankolardan 1 adedinin ebatları engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır.

- Terminal binası yolcu bekleme salonu içerisinde yeterli miktarda dinlenme koltuğu mevcuttur.

- Havalimanımız terminal binası içerisinde bayan ve erkekler için toplam 8 adet standartlara uygun engelli WC mevcuttur.

- Havalimanımız terminal binası içerisinde bayan ve erkekler için toplam 8 adet WC içerisinde yardım ve acil çağrı butonu mevcuttur.

- Havalimanımızda yer hizmeti kuruluşu Çelebi Hava Servisi tarafından engelli yolcuların uçağa biniş ve inişlerinde yardımcı olmak üzere kullanılan 1 adet Ambulift aracı mevcuttur.

- Havalimanımızda engelli yolcular için belirlenmiş olan otopark ve terminal arasındaki geçiş noktalarına, araçlar tarafından dikkatli geçiş yapmaları yönünde gerekli uyarı levhaları yapılarak ilgili yerlere konulmuştur.

- Terminal binasında büfe-kafeterya bulunmakta olup, herhangi bir ulaşım zorluğu bulunmamaktadır.
 
- Havalimanımızda engelli yolculara yardım edecek olan genel kabul görmüş yardım köpeklerine ilişkin özel dinlenme alanı olarak belirlenen yere köpek kulübesi konulmuştur.

- Havalimanımızda engelli kişiye refakat eden bir kişinin yardımcı olmaması durumunda, bu kişiye havaalanı içerisinde, uçağa binişte ve uçaktan inişte Yer Hizmetleri görevini yürüten Çelebi Hava Servisi tarafından gerekli hizmet verilmektedir.


T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü