T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KAHRAMANMARAŞ HAVALİMANI

​​​​​​

ARFF


ARFF


 

 
ARFF: Hava aracı kurtarma ve yangınla mücadeleyi (Aircraft Rescue and Fire Fighting) ifade eder.

 
Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) hizmetinin başlıca amacı; Havalimanlarında veya yakın çevresinde meydana gelen herhangi bir hava aracı kazasında veya olayında hayat kurtarmaktır. ARFF hizmeti, hayatta kalma koşullarının oluşturulması ve muhafaza edilmesi, hava aracının içindekiler için çıkış yollarının temin edilmesi ve hava aracının içinde olup doğrudan yardım olmaksızın kaçmayı başaramayan kişilerin kurtarılmaya çalışılması amacıyla sağlanmaktadır.

 
Yapılan hizmetin hassasiyeti ve Uluslararası boyutu da göz önüne alınarak ilgili dokümanlar çerçevesinde temel ve operasyonel taktik eğitim sürecinden geçirildikten sonra uçak acil durumlarına hızlı, etkin ve doğru yöntemlerle müdahale edilmesi için yetiştirilen (ARFF) Kurtarma ve Yangınla Mücadele Personeli, oldukça yüksek maliyetlerle yurt dışından ve içinden satın alınan kurtarma ve yangın söndürme araçlarının kullanma sorumluluğunu taşımakta, bunun yanında kurtarma ve söndürme operasyonlarında kullanılan araç, malzeme, teçhizatı hızlı ve etkin bir şekilde kullanma becerilerini kaybetmemeleri için meslek yaşamları boyunca kesintisiz bilgi tazeleme, teorik ve pratik eğitimlerine tabi tutulmaktadır. Havalimanı ARFF Servisi 7 gün 24 saat boyunca hizmet vermektedir.


 

 Resim1h.jpg


 
Kahramanmaraş Havalimanı ARFF Ünitesi 1999 yılında kurulmuş olup, toplam 7 adet modern ve teknolojik donanımlı Yangın Söndürme aracı ile hizmet verilmektedir. Bu araçlar;
2 adet Kuru Kimyevi Tozlu Ani Müdahale Aracı
3 adet, Su-Köpük Sistemli Araç
1 adet Volkan Lion 8x8 Su- Köpük Sistemli Araç 
1 adet Arazöz aracı
1 adet Tam Teçhizatlı Kurtarma Aracı mevcuttur. 

 
Kahramanmaraş Havalimanı Yangın Kategorisi ICAO Doc.9137-AN/898 Kısım 1 Bölüm 2`ye göre Kategori 7`dir.

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü