T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KAHRAMANMARAŞ HAVALİMANI

​​​​​​

Seyrüsefer Hizmetleri

 

Seyrüsefer Hizmetleri


 

Kahramanmaraş Havalimanı Müdürlüğü Hava Seyrüsefer Şefliği Hizmetleri
Havaalanımız da Seyrüsefer hizmetleri. ATC ( Hava Trafik Kontrol) ve AIM ( Havacılık Bilgi Yönetimi) birimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Hava Trafik Kontrol (ATC) Ünitesi tarafından manuel Yaklaşma Kontrol ve Meydan Kontrol Hizmetleri sağlanmaktadır. Havacılık Enformasyon Hizmetlerini sunmak üzere bir AIM (Havacılık Bilgi Yönetimi) ofisi yer almaktadır.

 
ATC ÜNİTESİ
Kahramanmaraş Havalimanında hava trafiğinin kontrolü, uluslararası havacılık kurallarına göre Türkiye Hava Sahası’ndaki uçuş emniyeti ve akışının temini amacıyla havalimanımız 25/07 pistleri için VOR/DME, NDB/DME aletli yaklaşma usulleri ve 07/25 pistleri için uyduya dayalı seyrüsefer sistemi olan RNAV/GNSS yaklaşma prosedürleri bulunmaktadır.

 
Kahramanmaraş  Meydan Kontrol Kulesinde 118.750 Mhz, 120.6 Mhz ve  121.550 Mhz   frekansları hava trafiğine hizmet vermek için kullanılmaktadır. Emergency frekansımız 121.5 olup; arama kurtarma frekansı 123.1dir. 

 
Meydan Kontrol Kulesinde bir adet radar monitörü (ÇARE), bir adet uçuş bilgi ve takip sistemi, hızlı muhabere yapılmasını sağlayan iki adet VCS monitörü, meteorolojik bilgileri aktaran bir adet AWOS cihazı ve uçuş planlarının takip edildiği AFTN cihazı bulunmaktadır.

 
AIM ÜNİTESİ
Kahramanmaraş Havalimanı’nda uçuşların etkin ve emniyetli bir şekilde yürütülebilmesi için havacılık verilerini, uluslararası standartlarda uçuşlardan önce toparlamak, kullanılır hale getirmek ve ilgili tüm sivil havacılık kuruluş ya da havayolu şirketlerine zamanında gönderme görevi Hava Seyrüsefer Şefliği AIM ünitesi tarafından yerine getirilmektedir.

 
Havalimanımızda Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) Biriminin yürüttüğü ana görevler konu başlıklarıyla aşağıdadır;

 
1.Havacılık bilgilerini yayınlama,
2.Uçuş müsaadeleri ve permi takibi,
3.Uçak işletme ruhsat, uçak tescil, uçuşa açma/kapama ve pilotlara yönelik uygulamaların takibi,
4. NOTAM (Havacılara Uyarı) işlemleri,
5. Uçuş planlarının takibi, denetimi ve dağıtımı, 
6.Genel Müdürlük tarafından yayınlanan AIP (Havacılık Enformasyon Yayını) ve değişikliklerinin (AMDT) takibi,
7.Türk hava sahasında icra edilen ilgili askeri faaliyetlerin takibi, 
8. Uçak şirketlerinin uçuş tarifelerinin izlenmesi ve slota uymalarının sağlaması, 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü